Csaláterápia
Miért épp családi konzultáció?
A gyermek, házastárs, vagy szülő tünete vagy kirívó viselkedése legtöbb esetben a családi rendszer nehézségeit jeleníti meg. Ezt a tapasztalatot hasznosítja az egyre népszerűbb családi konzultáció, családterápia, amelyben az egész család mint egység vesz részt. A családterápia az egyik leghatékonyabb pszichológiai tanácsadási módszer a pszichológiai problémák kezelésére, mert a problémában érintett és a változtatásban érdekelt összes családtag aktívan részt vesz a folyamatban az együtt kitűzött közös terápiás cél elérése érdekében.Miben segít?
- Családi konfliktusok kezelése
- Családi kommunikáció javítása
- Családi traumák feldolgozása
- Családi krízis kezelése
- Nehéz élethelyzetek megoldásának segítése
- Bármely családtagnál előforduló pszichés tünetek kezelése: pl. gyermekeknél az alábbiak
Hogyan segít?
A családterápiában nem az a lényeg, hogy ki a tünethordozó, ki a beteg!A családterápiában soha nem az egyes egyéneket, vagy a családot okoljuk a gyermek, vagy más családtag problémáiért!
A családterápia egyszerűen a család együttműködését, segítségét kérjük abban, hogy minél hamarabbb és minden nézőpontból megvizsgáljva feltárjuk a kialakult nehézség folyamatát és kezelési módját. Együtt, az elérni kívánt célokat is sokkal könnyebb megtalálni, ha mindenki részt vesz, akkor több oldalról kap támogatást a páciens.
A családterápia jóval intenzívebb és dinamikusabb módszer, mint az egyéni terápia. Egy család valamilyen szinten "behozza" a rendelőbe a hétköznapi életét és működését. Irányított beszélgetések és különböző kommunikációs feladatok adása hamar segíti a családi dinamikában rejlő probléma feltárását, és megoldását, ez jelenti a nagyobb hatékonyságát.
A családterápia átlagosan 6-12 alkalmat jelent, rendszerint kéthetente egy-másfél órás ülésekből áll, két terapeuta közreműködésével. Otthoni feladatok egészítik ki a rendelőben történteket.